Alumni

* Denotes people that have participated in one of our expeditions/deployments.

Former E4E Directors

Dr. Albert Lin

Dr. Albert Lin*

E4E Founding Director since 2010

Former Staff Engineers

Eric Lo

Eric Lo*

E4E Staff Engineer, 2014-2019

Project Lead – Alumni

Bryan Ritoper

Bryan Ritoper

Radio Telemetry Tracking, 2012-2013

Riley Yeakle

Riley Yeakle*

Intelligent Camera Trap, 2010-2014

Perry Naughton

Perry Naughton*

Stingray AUV, 2012-2014

Angela To

Angela To*

Angry Birds, 2014 Summer REU Intelligent Camera Trap, 2013-2014

Xavier Tejeda

Xavier Tejeda

Wolf Tracker, 2013-2014 Radio Telemetry Tracking, 2014

Dustin Richmond

Dustin Richmond*

Maya Archaeology, 2013-2015

Sebastian Afshari

Sebastian Afshari*

Aerial Vehicles, 2015 Summer REU

Jorge Pacheco

Jorge Pacheco

Intelligent Camera Trap, 2015 Summer REU

Dmitri Schreiber

Dmitri Schreiber

Coral Mapping, 2016 Summer REU

Antonella Wilby

Antonella Wilby*

Underwater Robotics, 2012-2016, Vaquita Monitoring, 2015-2017

Elioth Fraijo

Elioth Fraijo

Aerial Vehicles, 2014-2016

Samuel Bauza

Samuel Bauza

Elephant Monitoring, 2015 Summer REU Radio Telemetry Tracker, 2016

Daniel Knapp

Daniel Knapp*

Angry Birds, 2013-2017 Radio Telemetry Tracking, 2017

Dominique Meyer

Dominique Meyer*

Aerial Platforms, 2013-2017

Sabrina Trinh

Sabrina Trinh*

Grouper Monitoring, 2015-2017 Maya Archaeology, 2014

Nikko Bouck

Nikko Bouck*

Mangrove Monitoring/ReefPin, 2016-2018

Jasmine Simmons

Jasmine Simmons

Smartfin, 2017-2018

Ferril Rushton

Ferril Rushton

Aerial LIDAR, 2017-2019

Brian Rush

Brian Rush*

Aerial LIDAR, 2017-2019

Eamon Patamasing

Eamon Patamasing

ReefPin, 2018-2019

Alex Xu

Alex Xu

ReefPin, 2018-2019

Kathy Qi

Kathy Qi*

Mangrove Monitoring, 2018-2020

Aditi Gaur

Aditi Gaur

Radio Telemetry Tracking, 2019-2020

Nicholas Munoz

Nicholas Munoz

Burrowing Owl, 2020

Benjamin Werb

Benjamin Werb

Smartfin, 2020-2021

Brooke Dybicz

Brooke Dybicz

Smartfin, 2020-2021

Dan Truong

Dan Truong

FishSense 2020-2021

Giovanni Vindiola

Giovanni Vindiola*

Maya Archaeology, 2018-2022

Mia Lucio

Mia Lucio

Radio Telemetry Tracking, 2020-2022, 2021 Summer REU

Nicholas Rowlett

Nicholas Rowlett

Smartfin, 2020-2022, 2021 Summer REU

Justin Andal

Justin Andal

Burrowing Owl, 2020-2021

Peter Tueller

Peter Tueller*

FishSense, 2020-2022

Patrick Paxson

Patrick Paxson*

FishSense, 2020-2022

Narek Boghozian

Narek Boghozian

Coral Tile, 2020-2022

Melina Dimitropoulou Kapsogeorgou

Melina Dimitropoulou Kapsogeorgou

Radio Telemetry Tracking 2021-2022, 2022 Summer REU

Dillon Hicks

Dillon Hicks*

Mangrove Monitoring, 2018-2023

Anshul Garde

Anshul Garde

Smartfin 2022-2023, 2022 Summer REU

Hannah Grehm

Hannah Grehm

Radio Telemetry Tracking 2022-2023

Project Member – Alumni

David Muller

David Muller

Intelligent Camera Trap, 2013 Summer REU

Lauren Nishizaki

Lauren Nishizaki

Radio Telemetry Tracking, 2013 Summer REU

Jennifer Batryn

Jennifer Batryn

Stingray AUV, 2013 Summer REU

Gabrielle Trotter

Gabrielle Trotter

Intelligent Camera Trap, 2013 Summer REU

David Fish

David Fish

Intelligent Camera Trap, 2013 Summer REU

Michael Carlson

Michael Carlson

2013 Summer REU

Jeremy Blackstone

Jeremy Blackstone

Intelligent Camera Trap, 2013 Summer REU

Sally Law

Sally Law

Stereo Rig, 2012-2014

Zach Barnes

Zach Barnes

Radio Telemetry Tracking, 2014 Summer REU

Luke DeLuccia

Luke DeLuccia

Angry Birds, 2014 Summer REU

Dasun Hemachandra

Dasun Hemachandra

Wolf Tracker, 2014 Summer REU

Tevon Hodge

Tevon Hodge

Wolf Tracker, 2014 Summer REU

Jordann McCarty

Jordann McCarty

SphereCam, 2014 Summer REU

Dustin Mendoza

Dustin Mendoza

Angry Birds, 2014 Summer REU

Paul Owens

Paul Owens

Plankton Camera, 2014 Summer REU

Gilberto Antonio Marcon dos Santos

Gilberto Antonio Marcon dos Santos

Radio Telemetry Tracking, 2014 Summer REU

Traci Takasugi

Traci Takasugi

Angry Birds, 2014 Summer REU

Alex Ke

Alex Ke

Radio Telemetry Tracking, 2014

Emily Ubik

Emily Ubik

Aerial LIDAR, 2015 Summer REU

Raymond Zheng

Raymond Zheng

Maya Archaeology, 2015 Summer REU

Blake Apatow

Blake Apatow

Aerial Vehicles, 2015 Summer REU

Annie Christy

Annie Christy

Intelligent Camera Trap, 2015 Summer REU

Jacob Junker

Jacob Junker

Aerial Vehicles, 2015 Summer REU

Otavio Soares Papardis

Otavio Soares Papardis

Bird Nest Tracker, 2015 Summer REU

Ihab Salameh

Ihab Salameh

Aerial Vehicles, 2015 Summer REU

Tevon Walker

Tevon Walker

Aerial Vehicles, 2015 Summer REU

Lisa Bauer

Lisa Bauer

Whale Call Classification, 2016 Summer REU

Nick Gonzalez

Nick Gonzalez

Aerial Mapping, 2016 Summer REU

Rachel Herrera

Rachel Herrera

Stereo Rig, 2016 Summer REU

Andrew Hostler

Andrew Hostler

SphereCam, 2016 Summer REU

Seoyeon Sim

Seoyeon Sim

Maya Archaeology, 2016 Summer REU

Ethan Slattery

Ethan Slattery*

SphereCam, 2016 Summer REU

Irina Tolkova

Irina Tolkova

Whale Call Classification, 2016 Summer REU

Tara Tripp

Tara Tripp

Aerial Mapping, 2016 Summer REU

Daniel Webber

Daniel Webber

Radio Telemetry Tracking, 2016 Summer REU

Hongyi Zhao

Hongyi Zhao

Whale Call Classification, 2016 Summer REU

Kaue Zoia

Kaue Zoia

Coral Mapping, 2016 Summer REU

Nan Shu

Nan Shu

Radio Telemetry Tracking, 2016

Miguel de Villa

Miguel de Villa

Aerial Vehicles, 2014-2017

Jacob Domine

Jacob Domine

Radio Telemetry Tracking, 2016-2017

Jacob Torres

Jacob Torres

Radio Telemetry Tracking, 2016-2017

Anthony Koutroulis

Anthony Koutroulis

Radio Telemetry Tracking, 2017 Summer REU

Kati Dahn

Kati Dahn

Radio Telemetry Tracking, 2017 Summer REU

Leif Grosswiler

Leif Grosswiler

Radio Telemetry Tracking, 2017 Summer REU

Waseem Khan

Waseem Khan

Maya Archaeology, 2017 Summer REU

Julien Bloch

Julien Bloch

Mangrove Monitoring, 2017 Summer REU

Samanta Combs

Samanta Combs

Mangrove Monitoring/ReefPin, 2017 Summer REU

Lysny Woodahl

Lysny Woodahl

Mangrove Monitoring, 2017 Summer REU

Felix Parker

Felix Parker

ReefPin, 2017 Summer REU

Brynn Hall

Brynn Hall*

Mangrove Monitoring/ReefPin, 2017 Summer REU

Proud Heng

Proud Heng

Maya Archaeology, 2017 Summer REU

Zandria Acosta

Zandria Acosta

Underwater Soft Robotics, 2017 Summer REU

Samuel Vineyard

Samuel Vineyard

Radio Telemetry Tracking, 2017

Naveen Ketagoda

Naveen Ketagoda

Radio Telemetry Tracking, 2017

Thomas An

Thomas An

Radio Telemetry Tracking, 2017

Connie Du

Connie Du

CRATER, 2017 Mangrove Monitoring, 2016-2018

Matt Epperson

Matt Epperson*

Radio Telemetry Tracking, 2017-2018

Catherine Lee

Catherine Lee*

Mangrove Monitoring, 2018 Summer REU

Zain Merchant

Zain Merchant

PYNQ Copter, 2018 Summer REU

Savannah Longoria

Savannah Longoria*

Mangrove Monitoring, 2018 Summer REU

Indira Avendano

Indira Avendano

PYNQ Copter, 2018 Summer REU

Robert Barlow

Robert Barlow

ReefPin, 2018 Summer REU

Eric Yu

Eric Yu*

Radio Telemetry Tracking, 2018-2019

Allison Busa

Allison Busa*

Mangrove Monitoring, 2019 Summer REU

Charmaine Beluso

Charmaine Beluso

Baboons on the Move, 2019 Summer REU

Charles Kinzel

Charles Kinzel

Radio Telemetry Tracking, 2019 Summer REU

Sam Ehrenstein

Sam Ehrenstein*

Mangrove Monitoring, 2019 Summer REU

Christina Bambini

Christina Bambini*

Mangrove Monitoring, 2019 Summer REU

Hassan Eid

Hassan Eid

Maya Archaeology, 2019 Summer REU

Emmanuel Gharehbekloo

Emmanuel Gharehbekloo*

Radio Telemetry Tracking, 2019

Natasha Hellebrandt

Natasha Hellebrandt*

Mangrove Monitoring, 2019 Summer REU

Enosh Reeder

Enosh Reeder*

Underwater Soft Robotics, 2019 Summer REU Mangrove Monitoring, 2019 Summer REU

Rujvi Mehendre

Rujvi Mehendre

Radio Telemetry Tracking, 2019-2020

Arden Ma

Arden Ma*

Mangrove Monitoring, 2019-2020

Nicole Meister

Nicole Meister

Mangrove Monitoring, 2020 Summer REU

Eugene Lee

Eugene Lee

Radio Telemetry Tracking, 2020 Summer REU

David Forman

David Forman

Mangrove Monitoring, 2020 Summer REU

Anthony Yao

Anthony Yao

Acoustic Species ID, 2020 Summer REU

Justin Wang

Justin Wang

Acoustic Species ID, 2020 Summer REU

Gabriel Steinberg

Gabriel Steinberg

Acoustic Species ID, 2020 Summer REU

Sam Cole

Sam Cole

Mangrove Monitoring, 2020 Summer REU

Kewen Zhao

Kewen Zhao

Burrowing Owl 2020

Natalia Berrios Rivera

Natalia Berrios Rivera

FishSense 2020

Alistair Vizuet

Alistair Vizuet

FishSense 2020

Fredo Avalos

Fredo Avalos

FishSense 2020

Julia Guerrero

Julia Guerrero

FishSense 2020

Troy Cosino

Troy Cosino

FishSense 2020

Zack Sun

Zack Sun

FishSense 2020

Alvin Wang

Alvin Wang

Baboons on the Move 2020

Jake Sutton

Jake Sutton

Baboons on the Move 2020

Thuan Do

Thuan Do

Mangrove Monitoring, 2020 Summer REU, 2021 Summer REU

Katie Miyamoto

Katie Miyamoto

Aye-Aye Sleep Monitoring, 2020-2021

Ameya Singh

Ameya Singh

Aye-Aye Sleep Monitoring, 2020-2021

Younus Ahmad

Younus Ahmad

Radio Telemetry Tracking, 2020-2021

Dhanvi Desu

Dhanvi Desu

Smartfin, 2020-2021

Evan Suong

Evan Suong

Smartfin, 2020-2021

Bruce Yang

Bruce Yang

Burrowing Owl 2021

Christopher Maldonado-Salido

Christopher Maldonado-Salido

Smartfin, 2021 Summer REU

David Salzmann

David Salzmann

Radio Telemetry Tracking, 2021 Maya Archaeology, 2021 Summer REU

Declan Freeman-Gleason

Declan Freeman-Gleason

Baboons on the Move, 2021 Summer REU

Tuyetthuc

Tuyetthuc “Diu” Nguyen

Aye-Aye Sleep Monitoring, 2021 Summer REU

Madison Bland

Madison Bland

FishSense, 2021 Summer REU

Mugen Blue

Mugen Blue*

Acoustic Species ID, 2021 Summer REU

Nathaniel Islas

Nathaniel Islas

Burrowing Owl, 2021 Summer REU

Nishant Balaji

Nishant Balaji

Acoustic Species ID 2021, 2021 Summer REU

Syndie Sewell

Syndie Sewell

Baboons on the Move, 2021 Summer REU

Yasmin Senior

Yasmin Senior

Maya Archaeology, 2021 Summer REU

Nathalie Franklin

Nathalie Franklin

Acoustic Species ID 2021

Beilei He

Beilei He

Burrowing Owl, 2020-2022

Dennis Luc

Dennis Luc

Burrowing Owl, 2020-2022

Parth Patel

Parth Patel

Burrowing Owl, 2020-2022

Clair Ma

Clair Ma

Aye-Aye Sleep Monitoring 2021-2022

Jameel Jamous

Jameel Jamous

Aye-Aye Sleep Monitoring, 2021-2022

Nima Yazdani

Nima Yazdani

Smartfin 2021-2022

Emily Wong

Emily Wong*

FishSense, 2022 Summer REU

Scott Switzer

Scott Switzer*

FishSense, 2022 Summer REU

Bella Humphrey

Bella Humphrey*

FishSense, 2022 Summer REU

Frank Chaqueco

Frank Chaqueco

Radio Telemetry Tracking 2022, 2022 Summer REU

Vanessa Salgado

Vanessa Salgado

Acoustic Species ID, 2022 Summer REU

Prateek Rout

Prateek Rout

Radio Telemetry Tracking, 2022 Summer REU

Allen Yang

Allen Yang

Smartfin, 2022 Summer REU

Rob O'Brien

Rob O’Brien

Smartfin, 2022 Summer REU

Anh Ngo

Anh Ngo

Baboons on the Move 2018-2023

Donovan Drews

Donovan Drews

FishSense 2020-2023

Danny Nguyen

Danny Nguyen

Baboons on the Move 2020-2023

Ryan Nishimoto

Ryan Nishimoto

Baboons on the Move 2020-2023

Jen Switzer

Jen Switzer*

Acoustic Species ID 2020-2023

Akshit Agarwal

Akshit Agarwal

Baboons on the Move 2021-2023

Jason Pham

Jason Pham

Baboons on the Move 2021-2023

Raghav Maddukuri

Raghav Maddukuri

FishSense 2021-2023, 2021 Summer REU

Romain Vergniault

Romain Vergniault

Baboons on the Move 2021-2023, 2021 Summer REU

Valli Nachiappan

Valli Nachiappan

Smartfin, 2021-2023, 2021 Summer REU

Varun Singh

Varun Singh

Mangrove Monitoring 2021-2023

Aryaman Jadhav

Aryaman Jadhav

Smartfin, 2021-2023

Pranjal Chatterjee

Pranjal Chatterjee

Acoustic Species ID 2022-2023, 2022 Summer REU

Arya Keni

Arya Keni

Radio Telemetry Tracking 2022-2023

Joe Yan

Joe Yan

Acoustic Species ID 2022-2023

Ashwin Muralidharan

Ashwin Muralidharan

Baboons on the Move, 2022-2023

Matt Dulansky

Matt Dulansky

Aye-Aye Sleep Monitoring 2022-2023

Leo Li

Leo Li

Aye-Aye Sleep Monitoring 2022-2023

Chen Yang

Chen Yang

Mangrove Monitoring 2022-2023

Alexander Tang

Alexander Tang

Smartfin, 2022-2023

Dylan Palmer

Dylan Palmer

Radio Telemetry Tracking, CSE 145, Spring 2023

Zachary Novack

Zachary Novack

Acoustic Species ID, CSE 237D, Spring 2023

Arthi Haripriyan

Arthi Haripriyan

Acoustic Species ID, CSE 237D, Spring 2023

Lorenzo Mendes

Lorenzo Mendes

Acoustic Species ID, CSE 145, Spring 2023

Abhishek Harish

Abhishek Harish

Acoustic Species ID, CSE 237D, Spring 2023

Ranjan Gauravarapu

Ranjan Gauravarapu

Acoustic Species ID, CSE 237D, Spring 2023

Sai Nikhila Bandaru

Sai Nikhila Bandaru

Acoustic Species ID, CSE 237D, Spring 2023

Shivani Hariprasad

Shivani Hariprasad

Acoustic Species ID, CSE 237D, Spring 2023

Ela Lucas

Ela Lucas

Mechanical Engineer supporting Radio Telemetry Tracking, 2023 Summer REU

Nicholas Reyes

Nicholas Reyes

Radio Telemetry Tracking, 2023 Summer REU

Derick Mathews

Derick Mathews

Software for Wireless Underwater Communication System on Volt, 2023

Hamish Grant

Hamish Grant

Fishsense, 2023 Summer REU

Emily Thorpe

Emily Thorpe

Smartfin, 2023

Josephine Dominguez

Josephine Dominguez

Smartfin, Radio Telemetry Tracking, and FishSense, 2023

Michael Pham

Michael Pham

Mangrove Monitoring, 2023

Jordan Reichhardt

Jordan Reichhardt

Smartfin, Radio Telemetry Tracking, Fishsense, 2023

Ana Perez

Ana Perez

FishSense, 2023

Chima Nwughala

Chima Nwughala

AKER, Summer 2023

Diana Ekechukwu

Diana Ekechukwu

Junkyard Computing, Summer 2023

Updated 2024-01-27T07:01:23